logotyp

DUTÁ VRBA

Hlas čtenáře: Proč netisknu

Na zprávu a recenzi A3 tiskárny Epson L1800 poslal obsáhlý rozklad náš čtenář V.F. Jeho argumenty jsou inspirativní – a stoprocentně souhlasím s tezí, že dlouholetá obchodní politika výrobců tiskáren a spotřebního materiálu odrazuje fotografickou veřejnost od tisku.

Jak se mi to nepovedlo (fejeton)

V sobotu jsme měli v Praze každoroční atrakci – pochod umrlců Zombie Walk. Letos se vydařil mimořádně, přišlo 560 registrovaných Nemrtvých! Fotí se to dobře i špatně, jak se to vezme...

Jsou výrobci fotoaparátů podvodníci?

Pan Marek Bubnič mi poslal přes náš Facebook odkaz na článek ze serveru canonwatch.com, který se jmenuje Šidí Sony, Olympus a Panasonic své zákazníky (přes crop factor, ISO a clonu). A jako doprovod je diagram, kde se píše: 12-35/2,8 s 2x cropem je 24-70 /5.6. Bác a co s tím?

Selfie, fenomen a technika

Až do posledních Oscarů jsme se všichni fotili na dlouhou ruku a nikdo jsme si s tím nelámali hlavu. Pak přišla Ellen DeGeneres, hbitě odložila svého iPhona a popadla Samsunga a spontánně uspořádala společnou fotku na dlouhou ruku, kterou fyzicky vyfotil Bradley Cooper. Jaká je skutečnost, není to všechno flígna? A jak se má selfie fotit?

Jak vybírat fotky

Včera jsme se zabývali otázkou, proč vybírat a mazat a dnes si zkusíme dát praktické rady, jak řezat do vlastního masa.

Proč vybírat fotky

Jaksi stranou zájmu stojí něco, o čem se těžko píše, totiž výběr fotek. Přitom výběr je svým významem srovnatelný s fotografováním jako takovým. Pojďme se jím blíže zabývat.

Bezzrcadlovka ano a ne

Elektronický Focus Magazine nějak uvázl na písku, poslední číslo je 6 z roku 2013 a tak doufám, že se pohne kupředu. Nicméně mezi články Focus Clubu se objevila zajímavá polemická úvaha Proč zatím nechci bezzrcadlovku jako hlavní fotoaparát. Jméno autora jsem tam neobjevil, omlouvám se. Argumentace je ale zajímavá.

Dlouhé sklo Canonu SX700HS

V testu mám teď kompakt s třicetinásobným zoomem, jeho sáhodlouhý název máte v titulku. Kdo čte můj web častěji než nahodile asi tuší, že mám vůči širokorozsahovým zoomům výhrady. Nicméně v sobotu jsem byl se svou Dílnou fotit kolem dálničního Radotínského mostu u Zbraslavi a musím připustit, že na těch dlouhých sklech něco dobrého je.

Co všechno hrozí (2)

Minulý týden jsem tu měl článek o hrozbách fototechnice. A vida, je z toho hororový seriál, zde jsou příspěvky čtenářů!

Co všechno nám hrozí

Vrátil se kamarád z Dominikány a přivezl s sebou Nikona D800 na odpis a Nikkor70-200/2.8 na opravu za osmnáct tisíc. Příčina – mořská voda. Uvědomil jsem si, kolik nehod se stalo mě a mým přátelům a známým a rozhodl jsem se udělat seznam rizik. Jistě je hodně neúplný a budu rád, když mě upozorníte na další.

Fotografie v krizi (2)

Právě před týdnem jsem zde zveřejnil dopis pana Branislava Potočka. Pisatel se mě v závěru dopisu ptral, co si myslím o přehnaně upravených fotkách a tak vznikla debata. Zde zveřejňuji první dopisy, které přišly jako odpověď.

Patálie s nabíjením baterky

Uvědomil jsem si, že mám v seznamu klíčových slov vpravo pod Hledat i položku DUTÁ VRBA. Prostor pro úvahy, případně postěžování. Naposledy 3. října loňského roku. To nebyl důvod ke stížnostem? Ale jo, něco se najde, třeba - nabíjení přes USB kabel.

Doplněno i video s univerzální nabíječkou!

Foceníčko

Podle japonského zpravodajského webu Asahi bude také Panasonic omezovat výrobu levných kompaktů. Klesají prodeje a zisk, zatímco prodeje a zisk výrobců mobilů rostou. Bude nám po kompaktech smutno?

Portrét před finálem

Rovných sedm dní nás dělí od uzavření zářijového kola naší průběžné soutěže. Nic není rozhodnuto. Zkušenost ukazuje, že nejeden autor si schovává své pecky na poslední dny, aby zůstaly v živé paměti a pozornosti. Což je i příležitost k tomu se zamyslet, co je to pecka a tím zamyšlením začnu.

O cenové politice

Na našem Facebooku často čtu zmínky o nehorázné ceně toho či onoho fotoaparátu. Co je to nehorázná cena, a je nějaká horázná cena? Leží mi to v hlavě a zkusím naznačit, co se mi v ní v této souvislosti honí.

DigiNeff.cz - webový deník Ondřeje Neffa - vychází od roku 1999
Autor textů O.Neff (není-li výslovně uveden jiný autor).
Provozuje O.Neff s.r.o. - všechna práva vyhrazena

Kontakt: ondrejneff zavináč gmail tečka com